Je ze mě chovný pes | I am a stud dog!

20.09.2012 10:26

English follows...

Tak všechna ta píle se mi opravdu vyplatila. Běhání nekonečných koleček na výstavách a snaha páníčka, abych aspoň něco málo předvedl na zkouškách :-) plus moje výborné zdraví a všechny parametry odpovídající standardu se nakonec zúročily v to, že jsem byl schválen jako chovný pes pod KCHLS. Takže dámy česepíčky, kdo máte zájem, kontaktujte moje páníčky (link v menu vlevo). Uchovnění bylo vyznačeno v mém PP. Hurá.

Ale určitě neusnu na vavřínech a budu pokračovat ve výstavní i pracovní kariéře. O tom budou novinky co nevidět :-)

Musím poděkovat nejenom páníčkům, ale taky naší chovatelce Simoně, která nás dotlačila do výstavní kariéry, a naší cvičitelce Hance, která nám pomáhala (pomáhá) s mojí přípravou na zkoušky, a pak dalším našim kamarádum z CBR skupiny :-)

Benji

------------

Let me announced that I have been approved as stug dog by KCHLS (Czech retriever club). I achieved this milestone thanks to ongoing attendance of several shows with great results and moreover thanks to excellent work results. Further supported by my good health and all items corresponding to breed standard there was no problem in approval process. So CBR bitches, do not hesitate and ask your owners to contact me (there is very easy way to choose Kontakt in menu- Czech, Englich and ein bischen Deustch acceptable...). My stud dog status has been marked also in my pedigree.

But anyway, I am going to continue in my show and work successes!

To be honest, I wanna thank to our breeder Simona that she pushed us into my show carreer and to our trainer Hana that helped and helps us with preparation for work exams and furthermore to other friends from our CBR group :-)

if you want to see more in English, just click on English in menu choice.

Benji